Drotaweryna dla psa?

 

Lekarze weterynarii często rekomendują stosowanie ludzkich leków w przypadku problemów zdrowotnych zwierzaków. Czy drotaweryna będzie pomocna dla psów? W jakich schorzeniach warto po nią sięgnąć?

 

Jak działa drotaweryna?

Drotaweryna jest lekiem o działaniu rozkurczowym. Spazmolityczne właściwości drotaweryny są uwarunkowane tym, że substancja ta powoduje zahamowanie PDE IV (fosfodiesterazy IV), co w konsekwencji zwiększa stężenie cAMP (cyklicznego adenozynomonofosoranu) i wywołuje inaktywację MLCK (kinazy łańcucha lekkiego miozyny). Rezultatem tych wszystkich działań jest rozkurcz mięśni gładkich np. w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, dróg żółciowych czy też układu moczowo-płciowego.

 

Czy można stosować drotawerynę dla psa?

Weterynarze często rekomendują użycie leków z drotaweryną (np. NO-SPA) w przypadki rozmaitych dolegliwości u psa. Drotaweryna jest w głównej mierze polecana przy problemach wzdęć, rozwolnieniu czy też w przypadkach bólu brzucha. Warto też dodać, że drotaweryna jest lekiem polecanym przy niedogodnościach związanych z pęcherzem moczowym. Niemniej jednak należy podkreślić, że informacje o stosowaniu drotaweryny u zwierząt nie występują w Charakterystyce Produktu Leczniczego (NO-SPA).

Należy pamiętać, że organizm zwierzęcia może funkcjonować w wielu aspektach zupełnie inaczej niż organizm człowieka, dlatego informacje z ulotki nie mogą stanowić podstawy do podawania zwierzętom jakichkolwiek leków przeznaczonych dla ludzi. Dlatego decyzję o terapii zwierzęcia lekami ludzkimi oraz o ich dawkowaniu zawsze powinien podejmować lekarz weterynarii.

 

Jak dawkować drotawerynę dla psa?

Leczenie psa przy pomocy drotaweryny jest bezpieczne, ale wyłącznie w przypadkach prawidłowego dawkowania produktu leczniczego. Preparaty zawierające drotawerynę przeważnie stosuje się w dawce od 2 do 4 mg/kg masy ciała zwierzaka – porcję zaleca się podawać od 2 do 3 razy dziennie. Dawkowanie leku ustala weterynarz.

 

Drotaweryna dla psa – praktyczne wskazówki

Drotaweryna to lek o niezwykle charakterystycznym i wyjątkowo gorzkim smaku, co może stanowić problem z ich podaniem. Tabletki nie mogą być jednak kruszone na pył lub rozpuszczane w wodzie. Weterynarze rekomendują, aby tabletki podawać wraz z posiłkiem lub psimi przekąskami, które odznaczają się wyjątkowo intensywnym smakiem. Takie rozwiązanie pozwala zamaskować nieprzyjemną gorycz drotaweryny.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki: