Działania niepożądane leków, zwane też skutkami ubocznymi, to wszystkie niekorzystne i niezamierzone następstwa farmakoterapii podczas stosowania produktu leczniczego. Niektóre środki farmakologiczne wywołują skutki uboczne niezwykle często, inne bardzo rzadko powodują działania niepożądane. Czy leczenie drotaweryna wywołuje skutki uboczne?
Skutki uboczne drotaweryny – jakie działania niepożądane występują?
Kwestie związane z potencjalnym ryzykiem występowania działań niepożądanych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego (NO-SPA). W ChPL znajdują się również informacje dotyczące częstości występowania skutków ubocznych.
Wedle wyników badań klinicznych przeprowadzonych z użyciem drotaweryny wykazano, że lek może powodować występowanie takich niedogodności jak:
- zaparcia,
- nudności,
- bezsenność,
- kołatanie serca,
- ból i zawroty głowy,
- niedociśnienie tętnicze,
- reakcje alergiczne m.in. świąd, pokrzywkę, wysypkę oraz obrzęk naczynioruchowy.
Działanie niepożądane wywołane wskutek leczenia drotaweryną ocenia się jako rzadkie, co oznacza, że częstość występowania wynosi od 1 :10 000 do 1:1000 analizowanych przypadków.
Szczególnie niebezpiecznym skutkiem ubocznym są reakcje alergiczne, a zwłaszcza ryzyko występowania wstrząsu anafilaktycznego. U niektórych pacjentów może spowodować nawet stan bezpośredniego zagrożenia życia. Częstość tego działania niepożądanego jest jednak nieznana i dotyczy drotaweryny w formie roztworu wykorzystywanego do wstrzykiwań (NO-SPA Ampułki).
Pośrednie działania niepożądane drotaweryny
Ból i zawroty głowy związane z leczeniem drotaweryną mogą powodować utrudnienie prowadzenia pojazdów bądź obsługę maszyn. Choć w dawkach leczniczych drotaweryna nie oddziałuje na te zdolności, to jednak zalecane jest zachowanie ostrożności.
W jednym z badań klinicznych wykazano, że podawanie drotaweryny pacjentkom w trakcie porodu doprowadziło do wzrostu ryzyka występowania krwotoku poporodowego. Stąd stosowanie leków z drotaweryną u kobiet w ciąży jest możliwe jedynie wówczas, gdy korzyści z użycia preparatu przewyższają potencjalne ryzyko. Należy jednak pamiętać, że decyzje o podawaniu drotaweryny w ciąży powinien podejmować lekarz prowadzący.