Silny ból brzucha to w przeważającej liczbie przypadków problem uwarunkowany nadmiernym skurczem mięśni gładkich znajdujących się w obrębie przewodu pokarmowego. Najprostszym sposobem na złagodzenie występujących dolegliwości jest sięgnięcie po leki o działaniu rozkurczowym. Co warto wybrać – drotawerynę czy hioscynę?
Drotaweryna – najważniejsze informacje
Drotaweryna jest lekiem spazmolitycznym, który stanowi pochodną papaweryny. Mechanizm działania drotaweryny polega na hamowaniu PDE IV (fosfodiesteraza IV), co prowadzi do wzrostu stężenia cAMP (cykliczny adenozynomonofosforan) i dezaktywacji MLCK (kinazy łańcucha lekkiego miozyny). Efektem tego jest zmniejszenie aktywności skurczowej mięśni gładkich, co skutkuje ich rozkurczem.
Spazmolityczne właściwości drotaweryny następują bez ryzyka występowania skutków ubocznych ze strony układu krążenia – niemniej jednak przypisuje się wartościowy wpływ tej substancji na rozszerzenie naczyń i wzmożenie tkankowego przepływu krwi. Ponadto drotaweryna nie prowadzi do pobudzenia oddychania. Niewątpliwą zaletą drotaweryny jest fakt, że jej maksymalne stężenie w osoczu zostaje osiągnięcie po maksymalnie 60 minutach od momentu przyjęcia.
Drotaweryna rzadko wywołuje objawy niepożądane – najczęściej mogą to być dolegliwości w postaci bólu i zawrotów głowy, pokrzywki, bezsenności, świądu czy niedociśnienia tętniczego.
Hioscyna – najważniejsze informacje
Hioscyna to lek rozkurczowy, który działa poprzez blokowanie receptorów muskarynowych mięśni gładkich, współtworzących narządy wewnętrzne, i tym samym wywołuje ich rozkurcz. Produkty lecznicze zawierające hioscynę zawierają tę substancję w postaci soli, która nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu stosowanie hioscyny nie prowadzi do występowania niebezpiecznych skutków ubocznych. Hioscyna również gwarantuje szybkie działanie od momentu podania pacjentowi.
Niemniej jednak leki z hioscyną mogą częściej powodować skutki uboczne w porównaniu z drotaweryną, takie jak tachykardia, suchość w jamie ustnej, skórne reakcje alergiczne czy ograniczone wydzielanie potu.
Hioscyna czy drotaweryna – jaki lek będzie lepszy na stany skurczowe przewodu pokarmowego?
Analizując informacje zawarte w Charakterystyce Produktów Leczniczych (Buscopan, NO-SPA) można stwierdzić, że drotaweryna wydaje się bezpieczniejszą opcją od hioscyny. Drotaweryna może rzadziej prowadzić do działań niepożądanych, co pozwala na jej stosowanie także u starszych pacjentów, m.in. stosujących leki spowalniające pracę serca. Z kolei hioscyna wykazuje nieco silniejsze działanie i przez to można ją polecić osobom, które borykają się z poważnymi stanami skurczowymi przewodu pokarmowego.