Drotaweryna – mechanizm działania

 

Drotaweryna jest lekiem spazmolitycznym, co oznacza, że wykazuje właściwości przeciwskurczowe; powoduje rozkurcz mięśniówki gładkiej m.in. w obrębie przewodu pokarmowego. Na czym polega dokładny mechanizm działania drotaweryny? W jakich schorzeniach znajduje zastosowanie?

Jaki jest mechanizm działania drotaweryny?

Spazmolityczne właściwości drotaweryny są dokładnie opisane w Charakterystyce Produktu Leczniczego (NO-SPA). Mechanizm antyskurczowego działania tego leku jest uwarunkowany inhibicją (hamowaniem) aktywności PDE IV (fosfodiesterazy IV). Efektem tego jest wzrost stężenia cAMP (cyklicznego adenozynomonofostoforanu), co w konsekwencji prowadzi do inaktywacji MCLK (kinazy łańcucha lekkiego miozyny). Ta kaskada reakcji sprawia, że mięśnie gładkie ulegają rozkurczowi – efekt ten jest możliwy wskutek zmniejszenia aktywności skurczowej mięśniówki gładkiej.

 

Czy drotaweryna działa na serce i naczynia krwionośne?

Spazmolityczne właściwości drotaweryny nie dotyczą układu krążenia. Czynność skurczowa mięśnia sercowego i mięśni gładkich współtworzących naczynia jest uzależniona głównie od aktywności PDE III (fosfodiesterazy III), która nie zostaje zahamowana wskutek podania drotaweryny. Oznacza to, że drotaweryna nie powoduje istotnych działań  niepożądanych związanych z układem krążenia.

Niemniej jednak drotawerynie przypisuje się właściwości rozszerzające naczynia, co prowadzi do wzmożenia tkankowego przepływu krwi.

 

Mechanizm działania drotaweryny – w jakich skurczach warto ją wykorzystać?

Leki z drotaweryną są skuteczne w przeciwdziałaniu skurczów mięśni gładkich, które są pochodzenia mięśniowego lub neurogennego. Drotaweryna oddziałuje na mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego, układu krążenia, dróg żółciowych czy układu moczowo-płciowego.

Wskazania do farmakoterapii drotaweryną obejmują:

  • zapalenie trzustki,
  • zapalenie okrężnicy,
  • kamica moczowodowa,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • zaparcia spastyczne i wzdęcia jelitowe,
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • zapalenie pęcherza moczowego i bolesne parcie na mocz.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki: